Zánět pleury - příčiny, symptomy, diagnóza a léčba

autor: doktor Saplonov KN

Pleura je skořápka, která na jedné straně lemuje povrch plíce a na druhé straně podšívá hrudník zevnitř. Výsledkem je, že mezi listy pleury není vytvořena velká dutina, která obvykle neobsahuje velké množství pleurální tekutiny, která maziva povrch pleury během pohybů plic.

Pleurita se nazývá zánět pohrudnice. Na svém povrchu se tvoří ložiska fibrinu a v jeho dutině se hromadí zánětlivá tekutina (exsudát).

Na jaké vzdálenosti je pleura z okolních orgánů

autor: doktor Samoilova MA

Pleura je skořápka, která leží na jedné straně plic (viscerální nebo vnitřní) a na druhé straně vnitřní stěnu hrudní dutiny (parietální nebo vnější). Mezi nimi je vytvořen plátkový prostor, ve kterém normálně existuje pleurální tekutina sloužící ke snížení tření mezi dvěma pleurálními plechy během respiračních pohybů plic.

Jak daleko je pleura

autor: doktor Salomykova EV

Pleura se nachází v hrudní dutině. Chcete-li se dostat do hrudní dutiny, musí chirurg projít několika vrstvami tkáně. Na začátku je to kůže (obsahuje mazové a potní žlázy) a podkožní tukové tkáně. Pak přichází vrstva svalové tkáně. Tam také prochází velké množství krevních cév (tepny a žíly) a nervové zakončení. Díky němu dochází k výživě a inervaci (dodávání nervových impulsů) svalů. Nejkvalitnější větve krevních cév a nervů se dostávají do kůže, dodávají potřebné látky a poskytují citlivost.

Technika pleurální punkce

autor: doktor Saplonov KN

Pleurální dutina je prostor mezi vnitřním a vnějším pohrudím. Vnitřní list pleury pokrývá plíce a vnější pleura z vnitřní strany obložením hrudníku. Obvykle je v pleurální dutině malé množství tekutiny potřebné k mazání během pohybu plic během dýchání.


Thiy Arabština Maďarština Bulharština Portugalština Rumunština Vietnamština Litva Řečtina Angličtina Italština Gruzínština Turečtina Arménština
Azerbaijani bengálština srbština makedonština irština němčina finština hindština slovenština turečtina čínština čínština Yavánština korejština Panjabi Španělsko