Botkin Sergey Petrovich

Význam díla Sergeje Petrovicha Botkina (1832-1889) pro národní a světovou medicínu nemůže být přeceňován. Doslova všichni v naší zemi alespoň několikrát slyšeli toto jméno, i když sám je zdaleka bez lékařství a nikdy se neřešil lékařům. Koneckonců všichni slyšeli o "Botkinově chorobě" - hepatitidě A, patofyziologii a důvody, které poprvé popsal Sergej Petrovich.

Pirogov Nikolay Ivanovič

Pirogov Nikolai Ivanovich (1810-1881) - ruský chirurg, zakladatel atlasu topografické anatomie (anatomie vzájemné dispozice), zakladatel ruské vojenské chirurgie a anestezie (věda bolesti).

Nikolai Ivanovič se narodil v Moskvě. Ve věku 14 let vstoupil do Moskevské státní univerzity pro lékařskou fakultu. Ve věku 26 let byl doktorem lékařských věd. Po nějaké době v Petrohradě zorganizoval nemocniční kliniku, kde vyvinul vlastní chirurgické metody léčby, které vedly k amputaci končetin spíše než chirurgických technik před ním.

Sklifosovský Nikolay Vasilyevich

Sklifosovský Nikolai Vasilyevich (1836-1904) - zakladatel vojenské chirurgie břišní dutiny, ředitel císařského institutu v Petrohradě.

Dyakonov, Pyotr Ivanovič

Petr Ivanovič Dyakonov (1855-1908) je jedním z vynikajících chirurgů v Rusku. Jeho činnost v medicíně byla charakterizována širokým spektrem zájmů a objevů. Ukázal zvláštní zájem o vývoj topografické anatomie. Mezi hlavní příspěvky Petra Ivanoviče k této vědě je zvláštní místo, které se zabývá popisem dřevěného prostoru vyrobeného vláknem.


Thiy Arabština Maďarština Bulharština Portugalština Rumunština Vietnamština Litva Řečtina Angličtina Italština Gruzínština Turečtina Arménština
Azerbaijani bengálština srbština makedonština irština němčina finština hindština slovenština turečtina čínština čínština Yavánština korejština Panjabi Španělsko